WSPÓLNOTY MODLITEWNE

GRUPY

ADMA (ASSOCIAZIONE DI MARIA AUXILIATRICE) – STOWARZYSZENIE MARYI WSPOMOŻYCIELKI

ADMA (Associazione di Maria Auxiliatrice) – Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki

Celem stowarzyszenia jest szerzenie czci do Najświętszego Sakramentu i do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Jak prorokował św. Jan Bosko "Nadchodzą tak trudne czasy, że potrzebujemy, aby Święta Dziewica pomogła nam zachować i obronić wiarę chrześcijańską". W tych słowach ks. Bosko zawarł podstawowy cel stowarzyszenia, który polega na szerzeniu prywatnej pobożności i publicznego kultu Najświętszego Sakramentu i Wspomożycielki Wiernych, aby wyjednać opiekę dla Kościoła i poszczególnych wiernych.

W stowarzyszeniu spotykają się ludzie wiary, którym ofiaruje ono drogę uświęcenia i apostolatu według charyzmatu Założyciela św. Jana Bosko, poprzez kult Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki we wszystkich możliwych formach publicznych i prywatnych uznanych przez Kościół katolicki.

Należy zauważyć, że kult Maryi Wspomożycieli istniał już w Kościele od XV wieku. Ks. Bosko odczytując bezpośrednie wskazówki z nieba oraz odczytując "znaki czasu" swoich czasów podjął ten kult maryjny i rozszerzanie go uczynił swoim najważniejszym zadaniem będąc przekonanym, że tego żąda od niego Maryja.

Historia

Staraniem ks. Bosko zostało stowarzyszenie zostało kanonicznie erygowane przy sanktuarium pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Turynie 18 kwietnia 1869 r. Pius IX 5 kwietnia 1870 r. brewem papieskim wyniósł je do godności Arcybractwa z prawem wcielania do niego wszystkich stowarzyszeń powstałych na świecie, o tej samej nazwie i mających takie same cele.

Działalność

ADMA jako jedna z gałęzi Rodziny Salezjańskiej jest obecne na pięciu kontynentach. W Polsce pierwsze wspólnoty powstały w placówkach Inspektorii pilskiej (Bydgoszcz, Dębno, Piła, Słupsk i Rumia). Teraz są już także obecne w placówkach pozostałych prowincji, m.in. w Inspektorii wrocławskiej w Twardogórze czy Inspektorii krakowskiej w Oświęcimiu, a od niedawna także w naszej parafii.

Jedną z wielu inicjatyw Stowarzyszenia jest organizowanie kongresów maryjnych ku czci Wspomożycielki Wiernych. ADMA zorganizowała trzy międzynarodowe kongresy maryjne: w Turynie z okazji 100-lecia śmierci ks. Bosko (1988 r.), w Boliwii (1995 r.) i w Sewilli (1999 r.). W Polsce również odbywają się kongresy maryjne dla wspólnot, organizowane przez inspektorię pilską. Stawiają sobie one za cel pogłębienie i utrwalenie obecności Maryi w sercach i kierowanie się Jej wskazaniami w życiu: aby modlitwa stawała się głębsza i pozwoliła stawić opór złu.

Liczebność

ADMA liczy ok. 30 000 członków na świecie.

Oficjalna strona stowarzyszenia

Nowości w grupie

Do naszej lokalnej ADMY przystąpiły 24 maja 2020 r. trzy nowe osoby - artykuł o tym do przeczytania w Aktualnościach (czytaj tutaj).