Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie – Pychowicach

OGŁOSZENIA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
 1. W Środę popielcową rozpoczął się Wielki Post. Z tej okazji słuchamy listu naszego arcybiskupa Marka. Zakrystianka s. Karolina przygotowała przed ołtarzem dekorację nawiązującą do czytań z obecnej niedzieli i tak będzie przez wszystkie niedziele Wielkiego Postu. Omówienie symboliki dekoracji znajdziemy w naszym tygodniku, na stronie i na tablicy przy wejściu do kościoła. Dziś rozpoczynają się niedzielne Gorzkie Żale z kazaniami pasyjnymi ks. Marka – w kaplicy w Kostrzu są o 1515, a w kościele parafialnym o 1715. Skuteczną pomocą modlitewną do przemiany serc są też piątkowe Drogi Krzyżowe: w Kostrzu o 1630, a w Pychowicach o 1630 zwłaszcza dla dzieci i o 1730 dla starszych. Pamiętajmy też, że do dorosłych z rodziny należy wprowadzenie młodych w te piękne nabożeństwa wielkopostne.
 2. Ks. Robert pojechał do Raby Niżnej na „zaległą” parafię patronacką. Od tego roku ta forma pomocy w budowie kościołów w naszej archidiecezji została zakończona. Zastąpi ją „Fundusz budownictwa sakralnego” ustanowiony przez arcybiskupa, na który będą składały się składki z tacy przesyłane z parafii naszej archidiecezji. Nasza parafia będzie mogła skorzystać z Funduszu, a zarazem przez okres budowy będzie zwolniona z w/w opłat.
 3. Taca ze Środy Popielcowej, jako jałmużna wielkopostna przeznaczona na cele charytatywne, wyniosła 2 117 PLN. Ponadto przez cały Wielki Post można składać jałmużnę do skarbonki dla ubogich, za którą grupa charytatywna zakupi produkty dla najbardziej potrzebujących naszej parafii. Pamiętając słowa Biblii, że jałmużna gładzi wiele grzechów, nie zapominajmy o spowiedzi, w której Jezus odpuszcza nam grzechy i nie odkładajmy jej na ostatnią chwilę. Spowiadamy w czasie nabożeństw (wtedy jest najlepszy czas spowiedzi) i na początku Mszy św.
 4. Zarezerwujmy czas na tegoroczne Rekolekcje parafialne od 21 marca (5. Niedziela Wielkiego Postu). Poprowadzi je główny katecheta salezjańskiego seminarium w Krakowie, ks. Tadeusz Mietła. Natomiast rekolekcje szkolne rozpoczną się po Niedzieli Palmowej i zaanimują je klerycy. Zapraszamy też na rekolekcje dla niesakramentalnych związków małżeńskich w dniach 1-3 marca, w kościele na Wzgórzach Krzesławickich.
 5. W liturgii tygodnia przeżywamy:
  • w poniedziałek – święto katedry św. Piotra Apostoła
  • w środę (24.) – przypada comiesięczne wspomnienie Wspomożycielki Wiernych. O 1700 nabożeństwo, w czasie którego przez wstawiennictwo Maryi przedstawimy Bogu intencje składane do szklanej kuli przy drzwiach kościoła, a potem jest Msza św. w tychże intencjach
  • w czwartek – od 1700 adoracja wynagradzająca prowadzona przez Straż Honorową NSPJ
  • w piątek – od 1700 do 1730, między drogami krzyżowymi, adoracja w ciszy
 6. Solenizantom i jubilatom tygodnia życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Wspomożycielki.
 7. Za tydzień niedziela „Ad Gentes” – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Taca przeznaczona jest na misje salezjańskie.
 8. Zapraszamy do korzystania z mediów katolickich, aby owocniej przeżyć Wielki Post. Ukazał się nowy numer parafialnego dwumiesięcznika „U Bożego Serca”. Znajdziemy w nim omówienie naszych sześciu mediów parafialnych, aktualności i prognozy duszpasterskie oraz komplet czterech felietonów do przemyśleń. Ze względu na awarię ksera wydrukowano tylko 100 numerów. Dodruk nastąpi w połowie tygodnia.