ZNACZENIE POGRZEBU KATOLICKIEGO
Pogrzeb katolicki jest obrzędem liturgicznym Kościoła, który nie udziela zmarłemu ani sakramentu, ani sakramentaliów – zmarły znajduje się już poza porządkiem ekonomii sakramentalnej.
Obrzędy pogrzebu (Ordo Exsequiarum) liturgii rzymskiej proponują 3 formy pogrzebu, odpowiadające trzem miejscom ich sprawowania:
- dom
- kościół
- cmentarz
Katechizm Kościoła Katolickiego zwraca uwagę na następujące elementy towarzyszące obrzędowi pogrzebu:
- pozdrowienie wspólnoty – obrzęd pogrzebu rozpoczynamy w duchu wiary, kierując do bliskich zmarłego słowa pocieszenia, a jednocześnie warto wykorzystać okazję na zwrócenie uwagi na to, co przekracza perspektywy "tego świata" i na doprowadzenie wiernych do prawdziwych perspektyw wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego
- liturgia słowa - wymaga ona szczególnego przygotowania, tym bardziej, że w zebranej wspólnocie mogą znajdować się wierni, którzy rzadko uczestniczą w liturgii, a także ewentualni przyjaciele zmarłego nie będący chrześcijanami. Wygłaszana homilia nie powinna przypominać pochwalnej mowy pogrzebowej, lecz ukazywać misterium śmierci chrześcijańskiej w świetle Chrystusa Zmartwychwstałego
- ofiara eucharystyczna – przez celebrację Eucharystii wspólnota wiernych, a szczególnie rodzina zmarłego uczy się żyć w łączności z tym, który "zasnął w Panu", przyjmując Ciało Chrystusa, którego zmarły nadal jest żywym członkiem, modląc się za niego i z nim
- pożegnanie zmarłego – żegnając zmarłego Kościół poleca go Bogu6 i to przede wszystkim należy podkreślić, a nie fakt, że "oddaje się go ziemi"
FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z POGRZEBEM KATOLICKIM
- zgłoszenie faktu śmierci osoby będącej parafianinem przez członka rodziny
- przedstawienie do wglądu Aktu Zgonu i wpisanie danych do Księgi Zmarłych
- pozostawienie w kancelarii parafialnej dokumentu oznaczonego dla zarządcy cmentarza
- uzgodnienie miejsca pochówku na cmentarzu parafialnym
- skontaktowanie się z grabarzem w celu wykopania grobu
W przypadku osoby będącej z innej parafii, należy przedstawić zgodę z parafii, na terenie której mieszkała osoba zmarła.
W NASZEJ PARAFII
Zmarły potrzebuje w pierwszym rzędzie modlitwy. Dlatego po śmierci polecamy osobę zmarłą Bogu modląc się, aby mogła jak najszybciej oglądać niebo.
- Formalności zaczynamy od uzyskania aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie udajemy się z Kartą zgonu wystawioną przez lekarza.
- Po uzyskaniu dokumentu USC potrzeba zarezerwować za pośrednictwem firmy pogrzebowej miejsce na cmentarzu. W przypadku kiedy posiada się grobowiec należy z zarządem danego cmentarza (w przypadku cmentarzy parafialnych jest to urząd parafialny) ustalić termin pogrzebu.
- Jeśli rodzina chce pochować zmarłego poza parafią miejsca zamieszkania potrzebna będzie pisemna zgoda własnego ks. proboszcza miejsca zamieszkania.
- Zgłaszając śmierć kogoś bliskiego w kancelarii parafialnej dostarczamy akt zgonu wydany przez USC, dane nt. miejsca i godziny pogrzebu z firmy pogrzebowej oraz potwierdzoną informację o przyjęciu sakramentu namaszczenia chorych wystawioną przez ks. kapelana szpitala albo innego kapłana. Należy pamiętać, że kapelan udziela tego sakramentu w szpitalu tylko na prośbę chorego lub rodziny. W przypadku osoby umierającej to tylko rodzina może o to zadbać.